Nabyłem nieruchomość. Co dalej?
Jeżeli nabyłeś swój lokal od dewelopera to nie musisz wysyłać do nas żadnych dokumentów. Wszystko zrobimy za Ciebie. W terminie do 14 dni otrzymasz od nas fakturę z wymiarem opłat za Twój lokal.
W sytuacji gdy nabyłeś lokal na rynku wtórnym musisz koniecznie do nas dostarczyć kopię lub skan aktu notarialnego oraz protokołu przekazania nieruchomości. Jest to niezwykle ważne w kontekście prawidłowym rozliczeń utrzymania części wspólnej oraz mediów dostarczanych do lokalu. Wszelkie dokumenty możesz do nas dostarczyć w formie mailowej na adres management@inma.com.pl lub jeżeli wolisz zrobić do osobiście, zapraszamy do jednego z naszych oddziałów na terenie kraju + link przekierowujący do mapy z oddziałami.
Każda z zarządzanych lub administrowanych przez nas nieruchomości ma wyznaczonego zarządcę/administratora oraz księgowego. Każdorazowo po nawiązaniu współpracy przesyłamy do Państwa broszurę powitalną w której zawarte są najważniejsze informacje, w tym dane kontaktowe naszego personelu. Dodatkowo na każdej nieruchomości znajdują się tablice informacyjnie z najważniejszymi telefonami, osób oraz firm obsługujących Twoją nieruchomość.
Dostęp do swoich rozrachunków otrzymasz po powstaniu Wspólnoty Mieszkaniowej, wraz z pierwszym naliczeniem opłat. W górnej części zawiadomienia prześlemy login oraz hasło tymczasowe, które należy zmienić po zalogowaniu.
Jeżeli z jakiego powodu utraciłeś możliwość zalogowania się do portalu, skontaktuj się z nami pod adresem management@inma.com.pl w celu uzyskania danych logowania.
W zakresie bieżącej konserwacji lokalu, takiej jak. m.in. malowanie ścian czy wymiany podłóg nie jest konieczne zgłaszanie tych prac. Z kolei w zakresie związanym z przebudową lokalu, ingerencją w części wspólne nieruchomości każdorazowo niezbędne jest uzyskanie od wspólnoty mieszkaniowej prawa do dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane. Do wniosku należy dołączyć dokumentację techniczną lub opis planowanych prac. Następnie po uzyskaniu zgody właścicieli lokali można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru wykonania robót. Organem z którym należy w tej sprawie się kontaktować jest wydział architektury lub urbanistyki urzędu właściwego dla miejsca planowanej inwestycji.
Wspólnota Mieszkaniowa i nieruchomość wspólna
Nieruchomość wspólną nieruchomości stanowią wszelkie części składowe, które służą do korzystania przez więcej niż jednego właściciela lokalu, np. ściany konstrukcyjne, piony wodno-kanalizacyjne, wentylacja, instalacje elektryczne, klatki schodowe itp. Z własnością każdego lokalu nierozerwalnie związany jest udział w nieruchomości wspólnej. Jest to stosunek proporcji lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi do powierzchni użytkowej nieruchomości. Zgodnie z udziałem każdy właściciel lokalu ponosi koszty związane z utrzymaniem części wspólnych oraz w tym samym wymiarze posiada możliwość głosowania w sprawach dotyczących wspólnoty mieszkaniowej.
Wspólnota Mieszkaniowa powstaje z mocy prawa wraz z wyodrębnieniem pierwszego lokalu w nieruchomości wielolokalowej. Z dniem zawarcia umowy przenoszącej własność nabywca lokalu wchodzi jednocześnie w prawa i obowiązki członka wspólnoty mieszkaniowej. Warto zaznaczyć, że nie można się zrzec członkowstwa, a ustaje ono jedynie w przypadku zbycia lokalu.
Kluczową ustawą z perspektywy funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, jest ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. W niej znajdują się zapisy regulujące prawa i obowiązki właścicieli lokali, sposoby podejmowania uchwał, kwestie związane z zarządem nieruchomością wspólną. Dodatkowo każda wspólnota poprzez uchwały wprowadza własne regulaminy dotyczące zasad funkcjonowania, m.in. porządku domowego, zasad rozliczania mediów, czy doposażania lokali w dodatkowe urządzenia i instalacje, np. rolety zewnętrzne, klimatyzatory.
We wspólnocie mieszkaniowej uchwały podejmowane są większością głosów, liczonych według udziałów w nieruchomości wspólnej. To znaczy, że aby uchwała jednoznacznie została przyjęta lub odrzucona, musi zostać oddanych pod nią 50% + 1 głosów za przyjęciem lub przeciw przyjęciu, liczonych według udziałów w nieruchomości wspólnej.
W momencie podpisania przez pierwszego Właściciela aktu notarialnego, przenoszącego własność podejmowane są tzw. Uchwały startowe będące zbiorem dokumentów niezbędnych do dalszego funkcjonowania Wspólnoty Mieszkaniowej. Na ten dzień Wspólnotę mieszkaniową tworzą Deweloper i pierwszy Właściciel. Na podstawie przyjętych uchwał zarządca nieruchomości rozpoczyna proces rejestracji Wspólnoty Mieszkaniowej, ubezpiecza nieruchomość oraz zawiera niezbędne umowy.
Ustawa o własności lokali definiuje prawa oraz obowiązki Właścicieli lokali, jednakże nie reguluje możliwości wyciągnięcia konsekwencji wobec Właściciela, który nie bierze czynnego udziału w głosowaniu uchwał. Czynny udział w głosowaniu uchwał jest jednak elementem współdziałania z pozostałymi Właścicielami w ochronie wspólnego dobra, który jest obowiązkiem każdego Właściciela we Wspólnocie Mieszkaniowej.
Mój lokal, zależność od kwestii wspólnych
Najczęstszą przyczyną niedziałającego ogrzewania w lokalu są zapowietrzone kaloryfery oraz zakręcone zawory odcinające (zarówno na kaloryferach, jak i w pionach). W przypadku wystąpienia problemów z ogrzewaniem, te elementy powinno się sprawdzić w pierwszej kolejności.
W przypadku, kiedy sąsiad zagłusza cisze nocną w pierwszej kolejności powinno się zwrócić mu uwagę i poprosić o ciszę. W momencie, kiedy prośba ta nie przyniesie oczekiwanego efektu, kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie incydentu na policję.
W większości nieruchomości, które ogrzewane są ciepłem z sieci- sezon zimowy rozpoczyna się 1 października lub 1 września i trwa do 30 kwietnia. Wówczas temperatury progowe uruchomienia ogrzewania są wyższe i węzeł uruchamia się częściej. W pozostałym okresie w roku (sezon letni) temperatura progowa ustawiona jest niżej, w związku z czym w przypadku kiedy temperatura zewnętrzna diametralnie się obniży, ogrzewanie również się uruchomi.
Obowiązujące w Polsce przepisy nakładają na właścicieli liczników konieczność ich wymiany lub legalizacji .Okresy ważności cech legalizacyjnych dla liczników ciepła i wody określone są
w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych i wynosi w przypadku wodomierzy oraz ciepłomierzy indywidualnych 5 lat.
W zakresie bieżącej konserwacji lokalu, takiej jak. m.in. malowanie ścian czy wymiany podłóg nie jest konieczne zgłaszanie tych prac. Z kolei w zakresie związanym z przebudową lokalu, ingerencją w części wspólne nieruchomości każdorazowo niezbędne jest uzyskanie od wspólnoty mieszkaniowej prawa do dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane. Do wniosku należy dołączyć dokumentację techniczną lub opis planowanych prac. Następnie po uzyskaniu zgody właścicieli lokali można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru wykonania robót. Organem z którym należy w tej sprawie się kontaktować jest wydział architektury lub urbanistyki urzędu właściwego dla miejsca planowanej inwestycji.
Sprawy finansowe
Wszelkie rozrachunki możesz sprawdzić na portalu e-kartoteka.pl . Dostęp jest możliwy po zalogowaniu. Dane do logowania przesłaliśmy wraz z pierwszym naliczeniem opłat jakie od nas otrzymaliście. W przypadku problemów z logowanie prosimy o kontakt z nami pod adresem management@inma.com.pl.
Przeważnie ciepło we Wspólnocie Mieszkaniowej rozliczane jest raz do roku, na dzień 31 grudnia, zaś woda rozliczana jest dwa razy w roku, na dzień 30 czerwca i 31 grudnia.
To bardzo proste, wystarczy wysłać maila z wnioskiem o zwrot nadpłaty do osoby, która obsługuje nieruchomość pod kątem księgowym. Dane kontaktowe można znaleźć na portalu e-kartoteka, w przesyłanym przez nas mailingu, bądź na tablicach informacyjnych przy wejściach do budynku. We wniosku należy wskazać nr rachunku bankowego na który środki pieniężne mają zostać zwrócone.