Strefa mieszkańca


W ty miejscu publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, których celem jest zwiększanie Państwa komfortu mieszkania. Jeżeli pytania nie ma na liście, prosimy wypełnić poniższy formularz.

Jak obniżyć koszty zużycia wody?
Dobre nawyki w połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pozwolą ograniczyć zużycie wody co najmniej o połowę. O konieczności oszczędzania wody nie trzeba przekonywać żadnego zwolennika ekologicznego stylu życia. Jednak nawet do osób, które nie zdają sobie sprawy, jak ważne dla środowiska jest oszczędzanie życiodajnego płynu, powinien trafić argument finansowy. Rachunki za wodę to spore obciążenie dla domowego budżetu, ale wystarczy trochę chęci, by znacząco je obniżyć. Za wodę możemy płacić nawet kilkaset złotych rocznie mniej. Najważniejsze są dobre nawyki. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo wody marnujemy każdego dnia. Złe nawyki przejmujemy często już po naszych rodzicach. Ważne, aby uświadomić sobie swoje błędy - naprawić je jest naprawdę łatwo!
 • Zakręcanie wody: nie zmywaj naczyń ani nie myj zębów pod bieżącą wodą. W ten sposób za każdym razem zaoszczędzisz co najmniej 10 litrów wody. A ponieważ zarówno te, jak i szereg innych czynności wykonujemy kilka razy dziennie, oszczędność wody będzie naprawdę duża.
 • Prysznic nie dla każdego: przyjęło się uważać, że podczas korzystania z natrysku zużywa się o wiele mniej wody, niż biorąc kąpiel w wannie. Nie zawsze jest to prawda. Przyjmując, że do wanny lejemy średnio 120 litrów wody (jeśli napełnimy wannę przeciętnej wielkości do połowy), a podczas prysznica zużywamy jej ok. 50 litrów w ciągu 5 minut, oznacza to, że osoby lubiące długie zabiegi higieniczne powinny wybrać jednak wannę. To samo dotyczy na przykład dzieci, które uwielbiają pluskać się nawet godzinę.
 • Mądre użytkowanie AGD: pralka i zmywarka to nasi wielcy sprzymierzeńcy w oszczędzaniu wody. Jednak trzeba z tych urządzeń właściwie korzystać. Nie włączaj ich więc, gdy nie są pełne. Pralka podczas jednego prania może zużywać nawet kilkadziesiąt litrów wody – to naprawdę dużo. Jeśli tylko możesz, zrezygnuj także z prania wstępnego i
 • Szczelne krany: kogo nie denerwuje uporczywe kapanie, powinien naprawić kran w trosce o swój portfel, bo kropla do kropli… i zbierze się całkiem spora suma. Zakładając, że kran cieknie z prędkością 1 kropli na sekundę, to po miesiącu zmarnuje się w ten sposób ponad 500 litrów wody, czyli dwie wanny. A ile to będzie w skali roku? Nie zapomnij pomnożyć tej liczby przez ilość cieknących w twoim domu kranów. Trzeba sprawdzić także wszystkie uszczelki, kolanka i spłuczki!
 • Rozsądne rozmrażanie: nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce, a jeśli musisz to zrobić szybko, włóż mrożonkę do miski z chłodną wodą lub do mikrofalówki.
 • Gotowanie pod przykryciem: podczas gotowania warto używać garnków z przykrywką, wyparowuje wtedy o wiele mniej wody.
 • Oczekiwanie na ciepłą wodę: często z kranu nie od razu leci ciepła woda. To zrozumiałe, że nie chcemy się myć w zimnej, ale jeśli za każdym razem odczekamy kilka sekund, by zleciała zimna woda, to każdego dnia stracimy bezpowrotnie nawet kilka jej litrów. Można więc najpierw podstawić pod kran miskę czy garnek, a zimną wodę zużyć później do gotowania lub podlania kwiatów.
Jak ograniczyć koszty ogrzewania mieszkania?
Rozpoczęty sezon grzewczy związany jest z koniecznością przeznaczenia znacznej części domowego budżetu na pokrycie kosztów ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Aby jednak nie popaść w wysokie rachunki warto wprowadzić szereg energooszczędnych rozwiązań, które obniżą koszty ogrzewania. Co robić:
 • Zamontuj nowoczesny typ kaloryferów – gdy posiadasz jeszcze starszy rodzaj grzejników typu żeliwnego warto pomyśleć nad ich wymianą. Dlaczego? Starszy model posiada większą pojemność wodną, a więc potrzebuje więcej ilości ciepła do jej ogrzania, co wiąże się z poniesieniem większych kosztów na ogrzewanie. Nowsze kaloryfery nie tylko znacznie szybciej się nagrzewają i wychładzają, ale i są wyposażone w termostaty umożliwiające regulację temperatury.
 • Dopasuj temperaturę grzejnika do rodzaju pomieszczenia i częstotliwości przebywania w nim domowników – najwyższą ustaw w łazience, najniższą – w sypialni i kuchni. Optymalna temperatura powietrza powinna wynosić około 20°C – będzie odpowiednia dla odczuwania komfortu cieplnego oraz właściwa pod względem oszczędności energii. W czasie nieobecności w domu przekręć termostat i zmniejsz natężenie ogrzewania salonu, podobnie postąp z pokojami, które są rzadziej użytkowane.
 • Nie zasłaniaj grzejników meblami i nie susz na nich prania – zasłonięte grzejniki powodują nawet 20% obniżenie efektywności ich funkcjonowania. Związane jest to z utrudnieniem oddawania ciepła przez kaloryfer – ogrzanie pomieszczenia, w którym znajduje się zasłonięty lub zabudowany grzejnik jest trudniejsze i wymaga wyższej temperatury, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia rachunku za energię.
 • Poddawaj system urządzeń grzewczych regularnej kontroli ich sprawności – gdy usłyszysz płynącą w grzejnikach wodę lub poczujesz, że temperatura grzejnika jest nieregularna jak najszybciej zdecyduj się na jego odkamienianie
 • Zamontuj za grzejnikami ekrany, które będą odbijać ciepło i kierować je w stronę pomieszczenia - ważne jest to w szczególności, gdy ściany budynku są niedostatecznie docieplone lub gdy grzejniki znajdują się we wnękach o niewielkiej izolacyjności termicznej. Ekrany są proste w montażu, posiadają niewygórowaną cenę, a ich instalacja może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet o 4%.
 • Regularnie wietrz mieszkanie, ale pamiętaj o ustawieniu termostatu na najniższy poziom lub całkowitym jego wyłączeniu. Rób to często i krótko – optymalnie zaleca się wietrzyć pomieszczenie 2-3 razy dziennie ( rano, popołudniu i wieczorem) przez okres około 5 minut, ale gdy zauważysz na oknach parę wodną od wewnętrznej ich części – wywietrz pomieszczenie jak najszybciej.
 • Jeżeli posiadasz w oknach żaluzje lub rolety – zasłaniaj je przed każdym położeniem się spać. Pozwoli to na stworzenie dodatkowej bariery, która utrudniać będzie możliwość wydostania się ciepła na zewnątrz pomieszczenia. Pozwoli to na zmniejszenie strat ciepła nawet o 4-5%.
 • Zdecyduj się na instalację ogrzewania podłogowego – wpłynie to nie tylko na wyższe odczuwanie komfortu termicznego, dzięki ciepłej podłodze, ale i obniży koszty ogrzewania poprzez możliwość redukcji temperatury bez utraty ciepła. Pamiętaj, że aby ogrzewanie podłogowe było efektywne należy zastosować odpowiednią posadzkę, która dobrze przewodzi ciepło. Ogrzewanie podłogowe umożliwia zmniejszenie zużycia energii nawet o 30% w porównaniu z instalacjami tradycyjnymi.
 • Uszczelnij drzwi i okna – umożliwi to stworzenie dodatkowej bariery ochronnej przed wydostaniem się ciepła na zewnątrz. W przypadku mieszkania w bloku warto także zwrócić uwagę na szczelność okien na korytarzach. Najczęstszymi materiałami służącymi do uszczelniania miejsc, z których może ulatniać się ciepło są uszczelki,
W jaki sposób dokonać zmiany właściciela lokalu?

Jeśli nabyliście Państwo mieszkanie/lokal w budynku zarządzanym przez Integrum Management należy przedstawić Zarządcy Nieruchomości dokument potwierdzający Państwa prawo własności (np. akt notarialny kupna lokalu, postanowienie sądu, inne). Na podstawie takiego dokumentu zostaniecie Państwo wpisani do ewidencji właścicieli lokali.

Należy również podać odczyty opomiarowanych urządzeń w lokalu na dzień nabycia (woda, centralne ogrzewanie) - potwierdzone przez sprzedawcę i nabywcę, a także ilość osób, które będą zamieszkiwały w lokalu oraz prognozy zużycia wody na osobę.

W celu sprawnej komunikacji należy przekazać Zarządcy dane do kontaktu: nr telefonu, adres e-mail, adres korespondencyjny.

Podział kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej - podmiotowość hali garażowej

Status prawny hali garażowej bardzo ewaluował na przestrzeni obowiązywania Ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali. Początkowo hala garażowa najczęściej traktowana była jako część wspólna nieruchomości, a Właściciele posiadali prawo wyłącznego korzystania z oznaczonego miejsca postojowego.

Mocno rozwijający się rynek deweloperski wypracował praktykę, nadawania podmiotowości hali garażowej jako odrębnego, wydzielonego lokalu niemieszkalnego, z założoną księgę wieczystą.

Takie podejście spowodowało, że każdy z właścicieli miejsca postojowego, komórki lub miejsca na jednoślad w hali garażowej, znajdującego się w hali garażowej w swoich aktach kupna ma zawartą informację mówiącą o wielkości zakupionych udziałów w tym lokalu. Jednocześnie w akcie zakupu udziałów w hali garażowej, w części opisującej nieruchomość, znajduje się informacja o wielkości udziału w nieruchomości wspólnej hal garażowych. W związku z powyższym każda hala garażowa jest traktowana jako kolejny lokal, który zgodnie z ustawą o własności lokali jest zobowiązany do ponoszenia kosztów części wspólnych w proporcji do posiadanego udziału w nieruchomości wspólnej.

Co za tym idzie, każdy Właściciel posiadający udział w lokalu garażowym, ponosi koszty utrzymania całej nieruchomości (sprzątanie klatek schodowych, serwis techniczny nieruchomości, konserwacją dźwigów, ubezpieczenie).

Dodatkowo hala garażowa jako lokal wydzielony zobowiązana jest do ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem danego lokalu. Jest to tożsame, z tym jak każdy z Właścicieli ponosi koszty utrzymania swojego indywidualnego lokalu, które są rozliczane poza Wspólnotą Mieszkaniową. Są to m.in. koszty energii elektrycznej lokalu, czy utrzymania czystości.

Powyższe stanowisko zostało już potwierdzone wieloma orzeczeniami Sądów. Dla przykładu, jak zważył Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 23 stycznia 2007 r., sygn. akt: VI A Ca 661/10 garaż wielostanowiskowy z miejscami postojowymi może stanowić odrębny lokal użytkowy. Stosownie do treści art. 3 ust. 1 , 3 i 4 ustaw o własności lokali w razie wyodrębnienia własności lokali, Właścicielowi lokali przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własności lokalu. […]. Wskazać należy, iż z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali wynika bezwzględnie obowiązująca zasada, że właściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do swych udziałów. Taki sposób ustalania wysokości kosztów nie może być zmieniony ani w drodze umowy o ustanowienie odrębnej własności lokali, ani w drodze uchwały wspólnoty mieszkaniowej, a zatem uchwała Wspólnoty, rozliczająca koszty utrzymania stanowiska postojowego wyłącznie do kosztów generowanych przez odrębny lokal, bez uwzględnienia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, nie ma żadnego umocowania w przepisach ustawy o własności lokali.

Jak uniknąć problemów z wentylacja w mieszkaniach
 • Wentylacja, jak to działa?

Wentylacja ma na celu zapewnienie wymiany zanieczyszczonego powietrza na świeże. Wyróżniamy dwa typy wentylacji - grawitacyjną i mechaniczną.
Sam proces wymiany powietrza odbywa się w następujący sposób:

 1. Świeże powietrze dostaje się do mieszkania poprzez nawietrzak okienny.
 2. Zużyte powietrze odprowadzane jest poprzez kratki wyciągowe zlokalizowane w kuchniach i łazienkach.

Uwaga, brak prawidłowej wentylacji mieszkań prowadzi do podwyższenia wilgotności w lokalu i grozi pojawieniem się pleśni, pogorszeniem samopoczucia mieszkańców oraz zagraża zdrowiu i życiu.

 • Wentylacja grawitacyjna działa dzięki różnicy gęstości powietrza znajdującego się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cieplejsze powietrze znajdujące się wewnątrz budynku  przepływa
  w kierunku kratki wyciągowej w kuchni i łazience, chłodne powietrze z zewnątrz dostaje się do pomieszczenia poprzez przegrodę okienną (w przypadku nowych budynków przez nawietrzak zainstalowany w oknie).

 • Wentylacja mechaniczna wykorzystuje różnego rodzaju urządzenia wspomagające. W przypadku budynków mieszkalnych najczęściej spotykane to:
 1. Zbiorcze wentylatory zainstalowane na dachu obsługujące wszystkie lokale w pionie.
 2. Indywidualne wentylatory zainstalowane w mieszkaniach w miejscu kratek wyciągowych wdmuchujące zużyte powietrze do wspólnego pionu.

Powyższe urządzenia wymuszają obieg powietrza wewnątrz lokalu i nie są zależne od czynników atmosferycznych takich jak temperatura.

 • Oddzielnym elementem jest wentylacja okapów kuchennych. W nowych budynkach mieszkalnych deweloperzy pozostawiają nabywcom lokali miejsce przygotowane pod montaż okapu. Należy jednak pamiętać, że projektowana wydajność dla takich urządzeń wynosi zwykle 200-250 m3 powietrza na godzinę (maksymalna wydajność instalowanego przez lokatora okapu).

 • Wentylacja nie działa kiedy wchodząc do mieszkania czujemy zaduch oraz wilgoć. W własnym zakresie sprawność wentylacji możemy sprawdzić następująco:
 1. Poprzez  przyłożenie do kratki wentylacyjnej kartki papieru - jeśli kartka jest zasysana do otworu to oznacza, że wentylacja w tym mieszkaniu działa. W przypadku jeśli kartka jest wypierana to może to oznaczać brak ciągu kominowego, lub ciąg wsteczny.
 2. Drugi sposób to przyłożenie do kratki zapalniczki. Jeśli płomień gaśnie to wentylacja jest nieprawidłowa. Wszystkie przypadki niewłaściwie działającej wentylacji prosimy niezwłocznie zgłaszać do Administratora budynku.
 • Częste przyczyny problemów:
 1. Zamykanie/zaklejanie nawietrzaków okiennych.
 2. Żadna wentylacja nie może działać prawidłowo bez zasilenia pomieszczenia w świeże powietrze. Zamknięcie nawietrzaków w przypadku wentylacji mechanicznej będzie skutkowało pobieraniem powietrza zewnętrznego z innego źródła (zwykle jest to okap kuchenny wraz z niepożądanymi zapachami kuchennymi).

 3. Montaż zbyt silnych okapów kuchennych
 4. Zbyt silny wentylator w okapie w stosunku do przepustowości pionu okapowego powoduje wdmuchiwanie powietrza zanieczyszczonego zapachami z gotowania
  do mieszkań sąsiadów.

 5. Zabrudzone kratki wyciągowe/indywidualne wentylatory lokalowe
 6. Sprawność usuwania zużytego powietrza znacznie spada w przypadku zabrudzonych kratek/filtrów wentylatorów wyciągowych. Dodatkowo nieczyszczony wentylator pracuje głośniej. W związku z powyższym doradzamy sprawdzenie stanu zanieczyszczeń kratek wyciągowych lub wentylatorów znajdujących się w mieszkaniu przynajmniej raz na miesiąc. Jeżeli rozpoczynają Państwo prace remontowe w mieszkaniu prosimy o zabezpieczanie wentylatorów/kratek wyciągowych przed pyłem budowlanym.

 7. Montaż indywidualnych wentylatorów wyciągowych przy zastosowanej w budynku wentylacji grawitacyjnej.
 8. Montaż takich urządzeń w pomieszczeniach z dedykowana wentylacją grawitacyjną może powodować wdmuchiwanie powietrza do innych lokali w pionie.

Uwaga, jeżeli do mieszkania doprowadzona jest instalacja gazowa brak prawidłowej wentylacji pomieszczeń zagraża zdrowiu i życiu wszystkich mieszkańców budynku.

zamknij Nasz serwis korzysta z plików cookies, by ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron oraz w celach reklamowych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.